11 maja 2019

DAWAJ LUDZIOM CZAS

 

"Pamiętaj, że czas to pieniądz" powiedział Benjamin Franklin. Jednak czas może być czymś o wiele więcej. Franklin mógł równie dobrze powiedzieć, że czas to radość, czas to szczęście lub czas to miłość. Jednak z jakichś względów nie uczynił tego. To, w jaki sposób czujesz oraz co myślisz o czasie, będzie miało istotny wpływ na to, co z nim zrobisz. Czas jest tym czymś czego nigdy nie mamy dość, dlatego jest jednym z najdroższych prezentów. Jak możesz dawać innym swój czas? Możesz słuchać zwierzeń przyjaciela, zaangażować się w wolontariat, poczytać dziecku książkę, zrobić coś co odwraca uwagę od własnej osoby. Każda inicjatywa, w którą angażujesz się z uwagą dla dobra innych, powoduje, że nie tylko wykraczasz poza obręb siebie, ale odkrywasz tę cząstkę w sobie, która mówi ci o twoich zasobach. Susan Jeffers, doktor psychologii uważa, że bez względu czy ktoś w to wierzy, czy nie, życie każdego człowieka charakteryzuje obfitość, czyli każdy ma dość zasobów, by móc z nich sensownie korzystać. Jednak prawdą też jest, że można tą obfitość przegapić albo jak kto woli, jej nie zauważyć. Dlatego zanim będziesz mógł zaakceptować obfitość w swoim życiu i dzielić się nią z innymi, musisz ją dostrzec. To nie jest przykład optymistycznego myślenia, to zaproszenie do  bycia uważnym na siebie, swoje życie, ludzi, którzy są blisko.  Czas upływa tak samo, niezależnie od tego czy pogrążasz się w smutkach samotności, czy jesteś energetycznym przywódcą narodów. Czas jest wszystkim co masz. Czas potrzebny jest nawet po to, by usiąść i zadać sobie kilka istotnych pytań. Jeżeli nie zatrzymasz się dla zadbania o jakość swojego życia, cóż innego może sprawić byś się zatrzymał?

 

Wielu pisało o czasie, drodze, życiu.. ja przypomnę słowa, których autorem jest George Bernard Shaw. Czytanie tych słów może w pierwszej chwili zaskoczyć, wzbudzić złość, ale przyglądając się im bliżej, można dostrzec inną perspektywę, zobaczyć więcej.

 

" Prawdziwą radość w życiu sprawia nam to, że jesteśmy wykorzystywani w celu, który sami uznajemy za wielki, że jesteśmy siłą samej natury, nie zaś małym, drżącym zwitkiem dolegliwości i smutków, wyrzekającym, że świat nie poświęca się by nas uszczęśliwić. Uważam, że moje życie należy do całego społeczeństwa i jak długo żyję, mam zaszczyt robić dla ludzi wszystko co w mojej mocy. Cieszę się życiem dla niego samego. Dla mnie życie nie jest małą świeczką. Jest wspaniałą pochodnią, którą dano mi potrzymać przez chwilę i chcę, by płonęła jak najjaśniej, zanim ją przekażę przyszłym pokoleniom".

 

 

Życzę dobrze przeżywanego czasu.